Trideset godina posle prvog izdanja ove knjige pokazuje se da su događaji u njoj opisani značili ne samo jedan preloman trenutak u povesti blokovske podele sveta nego i početak jedne nove faze u istoriji jugoslovenske kinematografije: pojavu grupe seneasta koji su danas klasici filma na ovim prostorima.

O svojim studijama, kolegama i uzbudljivom početku filmske karijere na čuvenoj praškoj filmskoj akademiji u vreme „Praškog proleća“ Goran Marković govori već prepoznatljivim rečima kojima se odlikuje njegova uvek intrigantna proza: pitko, jednostavno, duhovito i na mahove dramatično. Junaci ove knjige su ne samo tadašnji studenti – pored Gorana Markovića još i Lordan Zafranović, Srđan Karanović, Rajko Grlić, Goran Paskaljević, između ostalih, nego i ne manje poznati češki profesori, oskarovci, pisci – Elmar Klos, Jan Kadar, Miloš Forman, Milan Kundera…

„Kada prođe trideset godina od trenutka kada ste prvi imali neku knjigu u rukama, pa je posle toliko vremena ponovo pročitate, imate priliku da svoj život sagledate drugim očima. Jer knjiga se nije promenila, ali vi više niste ista osoba. Tako je i sa ’Češkom školom’. Kada sam je napisao, svi su tvrdili kako sam isuviše mlad da bih napravio nešto kao rezime svoga života. Danas, kada je možda tome došlo vreme, ja već imam gotovu knjigu o svojoj mladosti. I mogu samo da posmatram svoj život sa zanimanjem i da konstatujem kako se ovom izdanju ’Češke škole’ nema šta dodati ili oduzeti“, rekao je Goran Marković povodom novog izdanja knjige „Češka škola ne postoji“.

Ovo, Lagunino izdanje sadrži fotografije iz tog perioda i danas, predgovor Rajka Grlića i pogovor autora.

Ognjen-Glavonic-by-Anne-Colliard
  • Save
Previous post Srpski reditelj Ognjen Glavonić u žiriju Berlinala
Otac, Srdan Golubović
  • Save
Next post Mitsko putovanje u borbi protiv nepravde
Share via
Copy link
Powered by Social Snap